Gangsterski erotyk podbija serca polskich czytelniczek

Powieść “365 dni” szturmem podbiła serca polskich czytelników a przy okazji pozytywnie wpłynęła na statystyki czytelnicze w naszym kraju. Książka bardzo szybko znalazła się na liście bestsellerów osiągając sprzedaż na niespotykanym dotąd poziomie. Z czego wynika tak duża popularność powieści Blanki Lipińskiej?

Romans, kryminał, czy jednak erotyk?

Książkę 365 dni trudno przyporządkować do jakiejkolwiek kategorii (https://www.taniaksiazka.pl/365-dni-blanka-lipinska-p-1045433.html). Z jednej strony można ją uznać za powieść romantyczną, z drugiej dominują tam wątki kryminalne, a największą sławę powieść zdobyła dzięki wątkom erotycznym.

Książka opowiada historię Laury Biel niezależnej kobiety, w której życie wkradła się rutyna. Praca, która przestała być jej pasją, do tego związek, w którym od dawna nie dzieje się nic nowego. Urodzinowy wyjazd do hotelu u podnóża Etny ma być wspaniałą przygodą i oderwaniem od rzeczywistości a także szansą na poprawę relacji z narzeczonym. Kobieta nie spodziewa się jednak, że wycieczka przewróci jej życie do góry nogami.

Laura na swojej drodze spotyka bowiem szefa sycylijskiej mafii Massimo Toriccelli. Mężczyzna twierdzi że kilka lat wcześniej podczas śmierci klinicznej zobaczył Laurę w swojej wizji i od tej pory wierzył, że to kobieta jego życia.

Głowa mafijnej rodziny porywa dziewczynę, grozi jej rodzinie i obiecuję, że jeśli w ciągu 365 dni nie rozkocha jej w sobie, zostanie wypuszczona. Jak można się domyślać wątek miłosny w tej historii będzie się rozwijał. Jednak w świecie w którym strzelaniny, narkotyki i mafijne porachunki są na porządku dziennym, miłość napotyka na wiele trudności. 

Czytając powyższy opis można by pomyśleć że Lipińska napisała kolejny romans, jakich wiele na polskim rynku wydawniczym. W rzeczywistości jednak wprowadza nową, dotąd niespotykaną jakość. Język pełen jest erotyzmu i ostatnią cechą, jaką można by poprzypisać autorce jest pruderyjność. Powieść ocieka seksem a niekiedy także brutalnością, pokazuje mężczyzn w których buzuje testosteron a jednocześnie pewne siebie kobiety, śmiało mówiące o intymności i erotycznych doznaniach, otwarcie komunikujące swoje potrzeby.

Rekordowa sprzedaż trylogii

365 dni” to debiutancka powieść Blanki Lipińskiej, a jednocześnie pierwsza część serii o perypetiach Laury i Massimo. Wydana została w 2018 roku, dotychczas  sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy książki, a kolejne jej części: “Ten dzień” i “Kolejne 365 dni” już w przedsprzedaży biły rekordy popularności.

Powieść została też zekranizowana. Film od początku plasował się na pierwszych miejscach w rankingach oglądalności nie tylko w polskich kinach, ale też wśród widzów z USA na Netfliksie. Lipińska zapowiedziała już powstanie kolejnej części filmu, nie wiadomo natomiast, czy czytelniczki będą miały okazję przeczytać czwartą część powieści.

Winobranie zdjęcie utworzone przez ArthurHidden - pl.freepik.com